Sārtā zelta rotaslietas – kā noteikt to patieso vērtību?

Sārtā zelta rotaslietas

Rotaslietas ir ne tikai skaistumam, vizuālā tēla papildināšanai un personības izcelšanai, bet tas ir arī naudas ieguldīšanas veids. Rotas cena veidojas ne tikai no dārgmetāla izstrādājuma proves, bet arī kvalitātes. Latvijas meistaru darinājumi izceļas ar lielisku kvalitāti un joprojām salīdzinoši zemu cenu, savukārt, krietni dārgāki, bet ne vienmēr labāki tie ir Francijā, Zviedrijā, Vācijā. Visi izstrādājumi, ko mūsdienās ved no ES, tiek lieti automātiski.

Proves jeb raudzes uz zelta un sudraba rotām

Sārtā zelta rotaslietas, baltā zelta vai sudraba rotas – tās visas piešķir savu šarmu, tomēr daudziem neskaidrs ir jautājums, kā veidojas rotu cena un ko nozīmē mazie cipariņi jeb proves? Prove jeb raudze nosaka rotu vērtību. Jo tīrāks metāls, jo lielāka prove. Pavisam tīrs zelts vai sudrabs bez piemaisījumiem tiek apzīmēts ar ciparu 999, kas skaidrojams kā 99,9% tīrs dārgmetāls. Ne vienmēr augstāka prove nosaka labāku kvalitāti, jo patiesībā zelta sudraba un zelta rotaslietas labāk kalpo, ja tām ir piemaisījumi, jo tīrs materiāls ir mīkstāks un ātri var nodilt.

Zelta rotaslietu cenas noteikšana

Vienīgais objektīvais rādītājs rotas cenai ir tā svars. Bieži vien ikdienā dzirdams, ka Marokā un citās Āfrikas un Āzijas valstīs zelts ir lētāks, tāpat arī to, ka no citām Eiropas valstīm atvest zelta rotas ir daudz izdevīgāk nekā pirkt Latvijā. Te gan jāuzmanās, jo nereti Eiropas lētais zelts nav nekas cits kā pircēja acu apmāns, piemēram, resnās, lētās ķēdes parasti ir ar tukšu vidusdaļu, tās ātri dilst un plīst. Zeltam no Austrumu valstīm esot tas kvalitāte ir ļoti atšķirīga, jo šajās valstīs amatnieku tirgos nav vienota dārgmetālu kvalitātes standarta, līdz ar to nav kontroles.

Mazie cipariņi uz zelta rotaslietām nosaka to vērtību

Dārgmetāla provi nosaka tas, cik daudz piemaisījuma ir dārgmetāla sakausējumā. Visaugstākā prove, ko lieto zelta rotu izgatavošanai, ir 750. Piemēram, ja zelta prove ir 585, tas nozīmē, ka 1000 gramos zelta sakausējuma ir 585 g zelta un 415 g citu metālu. Eiropas zelta rotu standarta prove ir 583, tomēr biežāk tiek izmantota 585.

Zelta rotaslietas var būt dažādām nokrāsām

Protams, ļoti atšķiras rotaslietu izgatavošanas stils un gaume. Piemēram, ir novērots, ka latvietēm vairāk patīk salmu krāsas zelts, bet krievietes dod priekšroku sarkanīgajām zelta nokrāsām. Zelta krāsa nenosaka zelta kvalitāti, to nosaka tikai prove!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.