Mājas zibens aizsardzība drošībai un sirdsmieram

Kā pasargāt sevi negaisa laikā? Domāju, ka neviens vien notrīsējis pie visām miesām, redzot, kāds spēks piemīt šim dabas fenomenam. Jau no bērnības atceros, kā mani baidīja ar stāstiem par to, kā dieviņš dusmojas, atskanot pērkona dārdiem no debesīm.

Un tad skaitīju sekundes, cik pagāja no pirmā spēriena līdz nākamajam – tik lielā attālumā ir negaisa epicentrs. Visa ģimene stāvēja uz balkona un priecājās par brīnišķīgo skatu, lietu, samākušajām vasaras debesīm, vectēvs nesteidzīgi smēķēja. Likās, ka pienākuši kaut kādi svētki. Arī man tas jau toreiz šķita kas maģisks. Pavisam citāds vasaras vakars.

Tikai vēlāk uzzināju, ka negaisa laikā šādus mirkļus jābauda aiz aizvērtiem logiem. Un pat ar lietussargu šādā laikā tu nevari justies drošs – jo mēs taču turamies pie stieņa, kas neizglābjami pievelk zibeni kā jebkurš metālisks objekts. Tad nu, paslēpušies zem šāda patvēruma, patiesībā kļūstam visneaizsargātākie, pārvēršoties dzīvā zibens novedējā. Tāpat arī lēkāšana pa peļķēm ar sētas bērniem basām kājām zibens laikā no drošības skatupunkta ir visai slikta ideja.

Kad zibeņo, vislabāk ir vietā, kurā ierīkota mājas zibens aizsardzība. Bet tas nenozīmē, ka var smēķēt uz balkona! Tāpat jāturas no logiem un sienām nostāk – tas ir zibens drošības ABC. Pat telefonu labāk izslēgt – nekāds Candy Crush! Arī visas elektroierīces jāatvieno no elektrības padeves. Zibens un pērkona negaiss var izvērsties par tik pat īpašu un saliedējošu pasākumu, visiem vienkārši parunājoties sveču gaismā un klausoties negaisa melodijā.

Kas ir zibens?

Zibens ir elektriskā izlāde starp mākoņiem vai starp mākoņiem un zemi negaisa laikā. Tā ir bīstama un neparedzama dabas parādība, kam bieži var būt ļoti postošas sekas. Pasaulē katru sekundi notiek aptuveni 30 – 40 zibens izlādes, kas gada laikā sasniedz teju 1,4 miljardus reižu, savukārt Latvijā stiprs pērkona negaiss novērojams vidēji 25 dienas gadā.

Zibens aizsardzība – kas tas ir?

Zibens aizsardzība kļūst par arvien aktuālāku jautājumu, jo mūsdienās palielinājusies elektronikas spriegumjutība un spriegumjutīgo iekārtu skaits. Lai pasargātu sevi, savus tuviniekus un mājokli no nelaimēm un zibens radītiem bojājumiem, zibens aizsardzības sistēmas ieviešana ir primārais drošības pasākums.

Statistika liecina, ka Latvijā katru gadu no zibens cieš vidēji 50 ēkas. Zibens aizsardzības sistēma ir tehnisko risinājumu un specializētu iekārtu komplekss, kura galvenais mērķis ir aizsargāt ēku un tās iemītniekus no tieša zibens spēriena, kā arī ar to saistīta uguns riska. Tāpat šī sistēma palīdz pasargāt mājokļa elektroinstalācijas un elektroierīces.

Mājas zibens aizsardzības sistēma parasti sastāv no zibens uztvērēja, strāvas novadītāja, sazemējuma sistēmas, potenciāla izlīdzināšanas sistēmas un pārsprieguma aizsardzības. Ir vērts atcerēties – par zibens novadīšanas jautājumiem profesionāļi iesaka domāt jau ēkas projektēšanas laikā.

Pasīvā un aktīvā aizsardzība

Ierīkojot pasīvo zibens aizsardzību, uz ēkas jumta tiek uzstādīts metāla siets un uztvērējstieņi, bet no jumta gar fasādi uz leju tiek izvietoti zibens novadītāji, kas zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Šis risinājums ir salīdzinoši lētāks, bet jāņem vērā, ka zemē visapkārt mājai ir jāierok zemējuma kontūrs – plakandzelžu rāmji, kas var būt nepatīkami gadījumos, kad ēkas apkārtne ir labiekārtota, ielikts bruģis vai sastādītas dobes.

Aktīvā aizsardzība paredz to, ka ēkas augstākajā punktā tiek uzstādīts masts ar uztvērējgalviņu, bet gar mājas fasādi, visbiežāk tās stūriem, tiek izvietoti zibens novadītāji. Šis risinājums ir salīdzinoši dārgāks, tomēr tam ir vairākas priekšrocības – iekārta ir vizuāli neuzkrītošāka, tam ir plašs aizsardzības rādiuss, ātra montāža un ilgs lietošanas termiņš. Īpaši izdevīga šī aizsardzība ir lielākai mājai.

Profesionālis nevis pie mājas augošs koks

Vismaz mana vecmāmiņa arvien vēl uzskata, ka pie mājas augošs koks ir pietiekami labs zibens novadītājs, ja vien tā galotne paceļas virs mājas skursteņa. Lai arī tiesa, ka zibens tiecas spert augstākajos punktos, tas nebūt nenozīmē, ka māja nekļūs par mērķi tikai tāpēc, ka blakus aug koks. Tā ir viena no nepatiesībām, kuras mūsu vecvecāki maldīgi pieņēmuši par patiesībām. Zibens aizsardzība ir vienīgais garants, kas var pasargāt no zibens izlādes.

Iestādīt koku pie mājas un gaidīt 100 gadus, kad tas pārvērtīsies lieliskā zibens novedējā noteikti nebūs visgudrākā taktika – kā jau noskaidrojām, koks par tādu nekad nekļūs. Tāpat arī nebūtu pareizi pašiem uzstādīt zibens aizsardzību, tādējādi mēģinot ietaupīt līdzekļus. Lai gan internetā un veikalos pieejama virkne instrukciju, kā to izdarīt pašam, kvalitatīvam un drošam gala rezultātam iesaka izvēlēties profesionāļu komandu.

Arī mūsu ģimenes mājā nesen ierīkojām zibens aizsardzību. Uzzināju, ka šajā sfērā darbojas atsevišķi meistari, kas specializējušies tieši zibens aizsardzībā. Viens no nozares spēcīgākajiem uzņēmumiem ir SIA “AURE-1″, kas atrodas Ilgas ielā 6, Jūrmalā. Uzņēmums klientiem piedāvā speciālistu komandu ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi zibens aizsardzības uzstādīšanā vairāk nekā 100 dažādos objektos.

SIA “AURE-1” savā darbā izmanto jaunākās tehnoloģijas un nodrošina drošību un garantiju kvalitatīvai darba izpildei. Novērtēju, ka uzņēmums veic rūpīgu objekta apsekošanu un spēj izvērtēt, kura zibens aizsardzības metode būs vispiemērotākā. Darbs pie mūsu zibens aizsardzības sistēmas notika operatīvi – pusotras nedēļas laikā jau viss bija paveikts un sirds mierīga.

Vairāk par uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem var uzzināt mājaslapā http://zibens.lv/, konkrētu jautājumu gadījumā ar speciālistiem var sazināties pa tālruni +371 2640 9640 vai rakstot e-pastu uz info@zibens.lv.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.