Efektīvi čuguna apkures katli siltam un omulīgam mājoklim

efektīvi čuguna apkures katli

Čuguns ir viens no zināmākajiem metāliem, kas gadu tūkstošu laikā nav pazaudējis savas labās un uzticamās īpašības. Čuguna pannas joprojām ir katras saimnieces virtuvē to vienkāršās kopšanas un ilgmūžības dēļ. Arī apsildot savu mājokli, ļoti bieži pircēji lemj par labu tieši čugunam. Efektīvi čuguna apkures katli nozīmē siltumu, drošību, mājīgumu.

Arī mūsmājās izšķīrāmies par šo apkures veidu. Par to, ko uzzināju katla iegādes procesā, par uzstādīšanu, ilgmūžību un kopšanu, kā arī to, kāpēc čuguna apkures katli ir tik laba izvēle, parstāstīšu raksta turpinājumā.

Čuguna vēsture.

Čuguns ir viens no vēsturiski izmantotākajiem metāliem. Skatoties ķīmisko sastāvu, tas ir dzelzs un oglekļa sakausējums. Čugunu sauc arī par ķetu. Vecākie datētie čuguna izmantošanas gadījumi ir no 5. gs. p.m.ē. Ķīnā, kur to izmantoja gan lauksaimniecībā, gan kara tehnikas gatavošanā. Par čuguna ieroču slavas zenītu var uzskatīt tā izmantošanu Francijā un Anglijā kara ieroču gatavošanā. Anglijā arī atrodams pirmais, līdz ar to arī vecākais tilts, kas gatavots no čuguna.

Kādiem mājokļiem čuguna katli ir piemēroti?

Čuguna apkures katli ir centrālapkures katli, ko izmanto privātmājās, mazās daudzdzīvokļu ēkās, birojos, veikalos. Pozitīvais aspekts ir daudzpusīgās kurināšanas iespējas, jo tajos var kurināt gan malku, gan briketes, gan ogles. Viena no lielākajām čuguna apkures katlu priekšrocībām ir to ilgmūžība, ko nosaka izcilais sastāvs. Čugunu neietekmē korozija, kas tiek izraisīta degšanas procesu laikā,  tas ir izturīgs pret deformāciju un tam ir ārkārtīgi augsta nodilumizturība. Ja čuguna apkures katlus pareizi kopj, tie spēj kalpot pat 30 gadus.

Īsāks dūmgāzu ceļš – augstāka efektivitāte. 

Skatoties uz katla konstrukciju, būtiskākā atšķirība no tērauda katliem ir īsāks dūmvadu ceļš.  Tas nozīmē, ka čuguna apkures katlu efektivitāte ir zemāka un tā svārstās no 65-75%. Savukārt, priekšrocība ir salīdzinoši augsta izejošā dūmgāzu temperatūra, tāpēc nav vajadzības oderēt skursteni un nav ļoti augstas prasības skursteņa vilkmei.

Čuguna apkures katlu apsildīšanas laukums.

Čuguna apkures kaltu konstrukcija veidojas to sekcijā, tādēļ to jaudu salīdzinoši vienkārši iespējams palielināt. Tie strādā gan piespiedu cirkulācijas, gan pašteces sistēmās. Kā būtiski priekšrocību var minēt arī to, ka uzstādīšanas un montāžas izmaksas ir mazākas, jo nepieciešams izmantot mazāk regulējošo armatūru un līdz ar to nav jāveido sarežģīta apkures ķēde. Nepieciešams tikai viens sūknis un viens četrgaitas vārsts. Čuguna apkures katli spēj nodrošināt siltumu no 70 līdz pat 500 kvadrātmetru platībā.

Čehija – augstākās kvalitātes čuguna katlu dzimtene.

OPOP UNI ir vieni no zināmākajiem Čehijā ražotajiem čuguna apkures katliem, kura jauda sasniedz no 13- 53 kW. Šis kalta veids ir augstākās kvalitātes ražojums, kas paredzēts kurināšanai ar visa veida cieto kurināmo – malku, briketēm vai oglēm. Katls būs izcili piemērots, ja jāapsilda privātmājas, ražošanas telpas, veikali vai citas ēkas. Šīs sērijas apkures katli strādā gan pašteces, gan piespiedu cirkulācijas sistēmās.

OPOP UNI K katls no OPOP UNI atšķiras ar apkures veida dažādību. Tāpat tas piemērots visa veida cietā kurināmā izmantošanai, tomēr vairāk piemērots izmantojot dažādas granulas – koksnes, salmu, kūdras. Tāpat var izmantot kalibrētu šķeldu. Izmantošanas iespējas ir diezgan līdzīgas – privātmājas, ražošanas telpas utt. Šī čuguna apkures katla jauda sasniedz 6-35 kW. Katls izceļas ar augstu ugunsdrošību, jo tā sistēma ir hermētiski noslēgta un noslēdz iespēju piekļūt gaisam granulu tvertnē vai padevējā.

Viadrus Hercules U22 čuguna apkures katli.

Šis arī ir apkures katls, kas paredzēts kurināšanai ar cieto kurināmo. Priekšrocība ir minimālās prasības pret skursteņa vilkmi, tāpat to lietošanas procesa laikā iespējams arī papildināt ar granulu degli, kas nozīmē iespēju iegūt gandrīz pilnībā automatizētu apkures sistēmu. Viadrus Hercules U26 apkures katls atšķiras ar jaudu no 12-72kW un salīdzinot ar U22 modeli tam ir augstāks lietderības koeficients. Šis čuguna apkures katls sastāv no astoņām vai vairāk sekcijām un ir aprīkots ar papildus vilkmes regulatoru, kas novietots aizmugurējā katla daļā.

Čuguna apkures katlu plānošana un montāža.

Izvēloties čuguna apkures katlu, ārkārtīgi svarīgi ir pārliecināties par izvēlētā pārdevēja profesionalitāti, zināšanām un ilgtermiņa sadarbību. Zinoši profesionāļi palīdzēs izvēlēties pašu piemērotāko, izvērtējot budžetu un kurināmā iespējas, sagatavos paša katla un arī tā montāžas cenu piedāvājumu, izrietot no klienta vēlmēm un iespējām. Ja nepieciešams, objekts var tikt novērtēts arī klātienē, lai piedāvājums būtu pēc iespējas precīzāks un atbilstošāks. Ir nepieciešama gan pieredze, gan zināšanas, gan augstākā līmeņa profesionāla tehnika un instrumenti, lai nodrošinātu ātru un kvalitatīvu servisu.

Čuguna apkures kalta garantija un apkope.

Lai katls kalpotu ražotāja noteikto maksimālo termiņu, ļoti svarīgi ir pareizi un kvalitatīvi katlu apkopt. Tas noteikti ir jādara regulāri, lai izvairītos no dīkstāves un neparedzētām izmaksām. Labiem apkures katliem ir 5 gadu garantija, to pārdevēji piedāvā ikgadējo profilaktisko apkopi.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.