Dzimumzīmju diagnostika var izglābt no ādas vēža – melanomas

dzimumzīmju diagnostika

Šogad arī es 1. reizi piedalījos Melanomas dienas ietvaros rīkotajā akcijā, izmantojot iespēju apmeklēt dermatoloģijas klīniku un veikt dzimumzīmju pārbaudi bez maksas. Lai arī bieži apkārt biju dzirdējusi par dzimumzīmju pārbaudi, nekad nebiju sapratusi, kāpēc gan tā ir tik svarīga.

Kā izrādās, dzimumzīmes veidolā var maskēties agresīvākais no audzējiem – melanoma. Lai pataupītu sev sāpes un ciešanas, dzimumzīmju pārbaude ir viens no veidiem, kā laicīgi parūpēties, lai agrīnā stadijā konstatēts vēzis varētu tikt ārstēts.

Par to, kas ir dzimumzīmju diagnostika un kā noris procedūra, vairāk pastāstīšu raksta turpinājumā. Tāpat arī pievērsīšu uzmanību pazīmēm, kuras noteikti nevajadzētu ignorēt, izvērtējot dzimumzīmes ārējo izskatu, un kuru konstatācijas gadījumā vizīte pie dermatologa būtu obligāta.

Dzimumzīmju diagnostiku ieteicams veikt reizi gadā

Kā noskaidroju, dzimumzīmes ir jāpārbauda vismaz reizi gadā, taču vissvarīgāk to darīt pirms un pēc vasaras aktīvās sauļošanās sezonas, kad ādas vēža izraisīšanās ir visaktīvākā. Saules ietekmē var rasties jaunas dzimumzīmes, tāpēc vizīte pirms sezonas ir vēlama, lai būtu iespējams noteikt jaunos veidojumus. Pēc vizītes ārsts dermatologs ieteiks, no kurām dzimumzīmēm jāuzmanās visvairāk.

Šo veselības pārbaudi ikviens var veikt bez maksas (gluži tāpat kā to šogad esmu izdarījusi es) Melanomas dienu ietvaros. Var piesekot kādai no klīnikām Facebook vai sekot līdzi jaunumiem mājas lapā. Kad pienāks Melanomas diena, kas speciāli tiek rīkota, lai vairotu sabiedrībā apzinātību par šo nopietno saslimšanu, aicinu nepalikt vienaldzīgam un izmantot iespēju parūpēties par savu veselību. Es, piemēram, dzimumzīmju diagnostiku veicu Prof. J. Ķīša dermatoloģijas klīnikā.

Kā veic dzimumzīmju diagnostiku?

Pārbaudes laikā dermatologs vispirms ādas stāvokli novērtē vizuāli, apskatot visas uz ķermeņa esošās dzimumzīmes. Tiek pārbaudītas arī slēptās ķermeņa daļas – āda matu zonā uz galvas, padusēs, uz muguras, plaukstām, pēdām. Piemēram, reizēm cilvēks pat nezina, ka dzimumzīme, kas atrodas matu daļā, ir potenciālā slimības izraisītāja.

Pēc vizuālās pārbaudes ārsts ar speciālu ierīci turpina dzimumzīmju diagnostiku, īpaši izpētot dzimumzīmes, kas ikdienā ir traumatiskākās, jo atrodas zonās, kur, piemēram, tās var skart apakšveļa. Dermatologs noņems nepieciešamo paraugu, veiks izpēti un rezultātā spēs noteikt, vai dzimumzīme ir labdabīga vai ļaundabīga. Tāpat var tikt ieteikta dzimumzīmes likvidācija gadījumā, ja tai ir potenciāls kļūt par draudu veselībai.

Dzimumzīmju diagnostikas dinamika

Ar dermatoskopijas palīdzību iespējams dzimumzīmju attēlus saglabāt un pēc tam salīdzināt, lai saprastu, kā notiek dzimumzīmes attīstība. Tā ir lieliska iespēja izvairīties no dzimumzīmju izoperēšanas, jo ārsts ļoti savlaicīgi brīdinās par dzimumzīmēm, no kurām jāuzmanās un kas īpaši jāsargā no saules ultravioleto staru kaitīgās ietekmes.

Regulāras pārbaudes ļauj rīkoties proaktīvi, novērst slimību izplatību un ārstēt tās agrīnās stadijās. Īpaši svarīgi tas ir, rūpējoties par to, lai novēloti konstatēta melanoma nekļūtu neārstējama. Šajā gadījumā dzimumzīmju diagnostikas nozīme ir nenovērtējama.

Dzimumzīmju diagnostiku jāveic arī mājās!

Arī mājas apstākļos ir tikpat svarīgi rūpīgi pārbaudīt dzimumzīmes, izpētot visas iespējamās vietas, kur ādas veidojumi var rasties. Dzimumzīmju diagnostika pie dermatologa nepieciešama, ja konstatē jebkādas izmaiņas formā, krāsā, dzimumzīme palikusi lielāka vai tā ir asimetriska.

Tie visi var būt pirmie signāli par slimības perēkli. Visbīstamākā dzimumzīmes izmaiņa ir saistīta ar krāsu, tāpat ja dzimumzīmes rajonā jūtama kņudoša, niezoša, sāpīga sajūta.

Dzimumzīmes var arī izoperēt

Bieži vien ārsti iesaka dzimumzīmes noņemt. Ne vienmēr tas liecina, ka tā ir bijusi ļaundabīga. Ārsti var ieteikt noņemt dzimumzīmes, kas izvirzītas uz āru, jo tām ir risks tikt noplēstām vai satraumētām. Tas ir arī lielisks veids, kā atbrīvoties no vizuāli traucējošas dzimumzīmes, piemēram, sejas un roku rajonā.

Ceru, ka šis raksts noderēja, lai labāk saprastu, kāpēc nākamajās Melanomas dienās noteikti nevajadzētu palaist garām iespēju pārbaudīt dzimumzīmes! Kā bija tas teiciens? Sargā pats sevi un arī pasaule tevi sargās? Varbūt ne gluži tā… Bet domu jūs noteikti būsiet sapratuši – kas gan cits, ja ne mēs paši, būsim atbildīgi par mūsu veselību.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.