Datora “smadzenes” jeb procesori

dažādi procesori

Mūsdienu pasaulē arvien vairāk modē nāk jaunas un uzlabotas tehnikas, kas nebeidz pārņemt sabiedrību un radīt sava veida atkarību. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka arvien populārākas paliek darba iespējas, kas saistās tieši ar datortehniku, jo viss lēnām digitalizējās. Pastāstīšu turpinājumā, kur iegādājami dažādi procesori un citas datoram svarīgas sastāvdaļas.

Online vietne, kur iegādāties visu nepieciešamo

Dalder.lv ir mājaslapa jeb mūsdienīgs un strauji augošs sludinājumu portāls, kas veicina Latvijas uzņēmumiem mārketinga izaugsmi un labākus pārdošanas rezultātus, tajā pašā laikā, nodrošinot patērētājam iespēju ērti atrast sev vajadzīgo preci. Uzzināju par šo portālu, kad meklēju iespēju publicēt sludinājumu par izdevīgāku cenu – dalder.lv, kā izrādās, to var izdarīt bez maksas. Kopš tā laika esmu pasākusi izmantot tieši šo portālu, tā vietā, lai izmantotu citas sludinājumu vietnes.

Sortiments ir ļoti plašs. Arī mūsdienu paaudzei un attiecīgās jomas speciālistiem ir iespēja atrast sev vēlamo. Ērti izveidota meklēšanas un sludinājumu filtrēšanas sistēma ļauj vieglāk orientēties piedāvātajā sludinājumu sadaļā – būtisks pluss ir plašais reģionālais pārklājums, jo meklēt konkrētu preci var visos Latvijas novados. Dzīvojot ārpus Rīgas, sevišķi novērtēšu šo funkciju, jo pateicoties tai, ērti varu pārskatīt, kas notiek man tuvākajā apkārtnē.

Arī pie datortehnikas, kur sadaļu tiešām nav maz, viss ir skaisti atdalīts un viegli atrodams. Citas mazākas nodaļas, kā piemēram, dažādi procesori vai citas datora sastāvdaļas ir atrodamas zem sadaļas “datora komponentes”.

Procesors – kas īsti tas ir un kādu funkciju pilda

Tas ir datora mezgls, kas vadoties pēc attiecīgās komandas veic matemātisko un loģisko darbību un dod komandu citiem mezgliem, kam jāpilda konkrētā darbība. Centrālie procesori veic datu apstrādi un ļauj datoram darboties, kas ir pati svarīgākā datora funkcija. Tā kā tā funkcijas ir tik atbildīgas un nebeidzošas, tas visu laiku ir kustībā un darbojas bez mitas. Tas tiek dzesēts ar speciāli paredzētu ventilatoru un tam ir paredzēts siltuma novadošs radiators.

Procesoru iedalījums atkarīgs no sekojošajiem faktoriem: konveijera dziļums, kešatmiņas apjoms, kristālvirsmas izmērs, atbalstītās tehnoloģijas, takts frekvences, ligzdas tipa. Šie būti svarīgākie faktori, kas jāņem vērā, iegādājoties procesoru, jo nezinātājam šis pirkums var izrādīties diezgan sarežģīts uzdevums.

Centrālā procesora sastāvs

Neapšaubāmi tik lieliska detaļa nespēj darboties viena pati un tai ir dažas lieliskas atbalsta sastāvdaļas:

  • Vadības ierīce – galvenais uzdevums ir atkodēt no atmiņas saņemtās komandas un sagatavo izpildei nepieciešamos vadības signālus;
  • Aritmētiski loģiskā ierīce – pēc nosaukuma vien var saprast, ka galvenais uzdevums ierīces veiksmīgai darbībai ir aritmētisko datu apstrāde, kas sevī ietver saskaitīšanu, atņemšanu utt., tomēr klāt nāk arī loģiskā datu apstrāde;
  • Reģistru bloks – satur maza tilpuma reģistru, kas skaidrojama kā maza atmiņas, kas neilgi saglabā datus;
  • Kešatmiņa – vairāku funkciju saglabāšana: komandu, starprezultātu un datu. Šī atmiņa palīdz ierīces ātrdarbībai.

Procesoru attīstības gaita

Jau pirms vairāk kā piecdesmit gadiem tika aizsākta procesoru attīstība un ražošana. Pirmie lauri, viennozīmīgi pienākas uzņēmumam Intel, kas vēl joprojām aktīvi darbojās datora pasaules attīstībā. Tā gadiem ejot uz priekšu Intel ražotie modeļi kļuva arvien jaudīgāki un pieprasītāki, ko pamanīja arī konkurence un sekoja pa pēdām, kā piemēram, Motorola vai AMD. Lai gan konkurenti neguļ, Intel uzņēmums ir līderis datoru procesoru ražošanā.

Pēc visa spriežot, procesors ir datora sirdspuksts, kas kustina pārējo mehānismu kvalitatīvai tā darbībai! Ja nepieciešams procesors, var atvērt dalder.lv sludinājumu portālu un izvēlēties piemērotāko.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.