Ādas slimība zvīņēde – slimība kopš Hipokrāta laikiem

ādas slimība zvīņēde

Jau no Hipokrāta laikiem cilvēkus nomoka psoriāze jeb zvīņēde. Tā ir ādas slimība, kas izraisa ne vien diskomfortu pašam cilvēkam, bet arī būtiski pasliktina ādas vizuālo izskatu. Tā izpaužas kā apsārtuši sausas ādas laukumi, visbiežāk uz rokām, kājām vai galvas matainajā daļā un ārstēšana var būt ilgstoša un ļoti sarežģīta.

Tā kā saslimšana ir ģenētiska, šīs gēnu mutācijas var ietekmēt arī citus orgānus un par psoriāzes klātbūtni var liecināt arī tādas pazīmes kā cukura izmaiņas organismā, vielmaiņas traucējumi, kā arī locītavu problēmas. Bieži vien sākuma stadijā šī slimība atgādina nelielus izsitumus, kas pēc savas būtības var līdzināties alerģijai, tāpēc ir svarīgi laicīgi apzināties šīs slimības nopietnību un apmeklēt ārstu, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus.

Ar ādas slimību zvīņēdi slimo 3-5% iedzīvotāju, un tā ir plaši izplatīta tieši Eiropas ziemeļu daļā. Bieži tā parādās tieši pusaudžu vecumā, kad norisinās hormonālās pārmaiņas ķermenī un ir paaugstināts stresa līmenis. Tomēr cēlonis nav viennozīmīgs. Psoriāzes izpausmes var parādīties gan pēc medikamentu lietošanas, gan vielmaiņas pārmaiņu rezultātā. No psoriāzes pasargāts nav neviens.

Kas liecina par zvīņēdi?

Ar šo slimību neesmu saskārusies es pati, tomēr viens no maniem tuvākajiem draugiem gan. Uz ķermeņa parādījās sīki sarkani, zvīņaini punktiņi – izrādījās, ka tā ir pilienveida psoriāze. Tāpat izrādījās, ka šī zvīņēdes forma ir viena no maigākajām un viņam vēl ir paveicies. Jo pastāv arī daudz smagākas šīs slimības izpausmes – sekas var būt pat letālas, tāpēc nevajadzētu par zemu novērtēt simptomus.

Pēc aptuveni 2 mēnešiem draugam tā pazuda ne no šā, ne no tā un vairs nav atgriezusies. Tomēr ne visos gadījumos atbrīvošanās no psoriāzes ir tik vienkārša. Lielākoties tomēr nepieciešama profesionāla palīdzība, jo ārstēšana notiek ar iekšķīgi lietojamu līdzekļu palīdzību, kā arī izmantojot atbilstošus krēmus, kurus var izrakstīt dermatologs.

Iepriekš par zvīņēdi nebiju neko dzirdējusi. Tomēr arī pašai ādas problēmas nav svešas, jo pusaudžu gados cīnījos ar akni. Līdz ar to dermatoloģija ir viena no tēmām, kas vienmēr mani interesējusi, jo tas izrādījās vienīgais glābšanās riņķis, kā atgūt skaistu un gludu ādu. Nolēmu vairāk uzzināt arī par psoriāzi – šo mistisko slimību, ar kuru saskārās man tuvais cilvēks.

Lai noteiktu precīzu diagnozi, jādodas pie dermatologa. Zvīņēdi viegli var sajaukt arī ar citām dermatoloģiskām saslimšanām, piemēram, seborejisko dermatītu. Tomēr galvenās zvīņēdes pazīmes ir niezoši sarkani plankumi, kurus klāj sudrabotas zvīņas jeb plēksnes. To var pavadīt dedzināšanas un niezes sajūta. Āda kļūst sausa, lobās, saplaisā.

Psoriāze var skart ķermeni visdažādākajās vietās, padusēs, elkoņu un ceļu locītavās, dzimumorgānos, galvas matainajā daļā, uz sejas, pēdām, plaukstām, utt. Visbīstamākā situācija ir tad, ja zvīņēde novērojama pa visu ķermeni. Tādā gadījumā tā ir dzīvībai bīstama. Taču arī gadījumā, ja tā netiek ārstēta, var attīstīties citas komplikācijas, piemēram, acu bojājumi.

Ikdienas zāles pret psoriāzi

Psoriāze ir nopietna slimība, pret to jāattiecas ar lielu atbildību. Patiesībā no tās pasargāts nav neviens, jo to var izraisīt visdažādākie faktori, rīkles infekcijas, ādas traumas, smēķešana, tostarp arī psihoemocionālais stāvoklis – stress un neapmierinātība ar sevi.

Ādas izskatam un veselībai ir liela ietekme uz mūsu labsajūtu un pašpārliecinātību. Nereti šādas saslimšanas pavada arī depresija, bet ironiskā kārtā arī to izraisīt var tieši drūmas domas. Tas ir kā maģiskais loks. Tāpēc iekšējais miers ir tik svarīgs. Meditācija un gaišas domas ir dabiskas zāles pret daudzām saslimšanām.

Papildus tam slimniekam vajadzētu atturēties no alkoholiskiem dzērieniem un tabakas, kas var pastiprināt slimības simptomus. Labvēlīgi ietekmē arī saulesgaisma, kā arī siltas vannas. Psoriāzes slimniekam ceļojums uz dienvidu zemēm var nākt par labu – tiesa, saulē nevajadzētu uzturēties pārāk ilgi, jo tādā gadījumā zāles var pārvērsties indē.

Ne velti saka, ka veselā miesā vesels gars. Arī mīļas un gaišas domas var kļūt par zālēm, lai atgūtu veselīgu ādu. Ārstu vidū populārs ir teiciens: visas slimības sākas galvā, tikai sifiliss no baudas. Tāpēc iekšējo pasauli nevajadzētu atstāt novārtā un laiku pa laikam sev pavaicāt: “Kā es jūtos?” Jo tikpat svarīgi apdomāt ne vien ēdienkarti, bet arī kādām domām ikdienā ļaujam sevī ienākt.

Kā ārstēt psoriāzi?

Ja jums šķiet, ka arī jūs piemeklējusi šī kaite, ir svarīgi nekavēties un veikt diagnostiku pie labākajiem speciālistiem, kas specializējušies tieši psoriāzes un citu ādas slimību ārstēšanā. Latvijas labākie speciālisti ir atrodami Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā. Šeit arī griezās mans draugs, kā arī es pati laikā, kad cīnījos ar akni.

Tieši šīs klīnikas speciālisti gadu gaitā veicot pētījumus un novērojot savus pacientus ir atraduši efektīvākos risinājumus dažādu ādas slimību ārstēšanā, kas sevī ietver ne tikai medikamentozo ārstēšanu, bet arī piemērotas diētas un dzīvesveida izstrādi.

Lai veiksmīgi ārstētu savus pacientus, klīnika veic ne tikai ādas paraugu izmeklējumus, bet arī pēta iedzimtības ietekmi uz slimību, kas nozīmē, ka J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā veiktās analīzes un testi dos Jums precīzāko diagnozi un piemēros labāko ārstēšanu.

Lai pieteiktu vizīti klīnikā, iepriekš sazinieties pa tālruni: +371 28699111 vai e-pastu: info@dermatologs.com. Klīniku ir viegli atrast, tā atrodas Firsa Sadovņikova ielā 20, 4. stāvā. Uz to viegli var nokļūt ar 15. trolejbusu braucot līdz pieturai „Katoļu iela”, kā arī ir iespēja auto novietot maksas stāvvietā.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.